???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук


«Лютий 2020
ПнВтСрЧтПтСбНд
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
дата з:
по:


Головна » Дорадчі органи» Колегія» Постанови та рішення» Постанова Колегії Держатомрегулювання № 28 від 19 грудня 2008 року версія для друку
Постанова Колегії Держатомрегулювання № 28 від 19 грудня 2008 року

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ

 

ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ

 

 19 грудня 2008 року

м. Київ

                                      28

 

 

Про внесення змін до умов ліцензії

ЕО № 000051 щодо подовження

терміну експлуатації дослідницького

реактору ВВР-М

 

 

 

Експлуатація дослідницького реактору ВВР-М Інституту ядерних досліджень НАНУ (далі ІЯД) була розпочата 12 лютого 1960 року. Проектом не було встановлено його строк експлуатації.

У травні 2002 року була видана ліцензія ЕО № 000051 на право провадження діяльності "експлуатація ядерної установки" в складі дослідницького реактору ВВР-М та сховища відпрацьованого ядерного палива.

У грудні 2005 року відповідно до чинного законодавства на підставі заяви  ІЯД та всебічної оцінки безпеки дослідницького реактору ВВР-М Держатомрегулюванням був продовжений термін його експлуатації до 31.12.2008 року.

Згідно умов зазначеної ліцензії, у разі прийняття експлуатуючою організацією рішення щодо продовження експлуатації дослідницького реактору після 2008 року, ІЯД мав розробити та в термін до 30.06.2008 року надати до Держатомрегулювання звіт з переоцінки безпеки.

В період 2005-2008 роки з метою приведення обладнання і систем реактора у відповідність до чинних вимог з безпеки, експлуатуючою організацією була здійснена модернізація окремих систем та заміна обладнання новим, а саме:

- здійснено заміну СУЗ і КВП на програмно-технічний комплекс           автоматичного регулювання, контролю, управління і захисту (ПТК АРКУЗ),  введено в дію резервний щит управління;

- проведено модернізацію системи електрозабезпечення та аварійного  електроживлення: виконано заміну аварійних генераторів та апаратури управління ними,  апаратури управління електродвигунами насосів 1-го і 2-го контурів, електрокерованих засувок 1-го і 2-го контурів, вентиляторів і електроклапанів системи спецвентиляції, вентиляторів градирні;                                                                                   

- закінчено заміну силових і контрольних кабелів на мідні кабелі, ізоляція яких не поширює горіння (типу  ВВГнг), замінено  апаратуру  радіаційного  контролю  (АРК) на апаратуру на базі блоків і пристроїв АКРБ-06;

- система поводження з ВЯП знаходиться у стадії модернізації, відповідно до проекту передбачено створення додаткового басейну тимчасового зберігання відпрацьованих тепловиділяючих збірок. Введення в експлуатацію модернізованої системи поводження з ВЯП – перший квартал 2009р;

- створено сховище „свіжого” ядерного палива;

- введено в експлуатацію систему автоматичної пожежної сигналізації, в якій використовується сучасна елементна база.

Відповідно до Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" (далі – Закон) 31.10.2008 ІЯД подав до Держатомрегулювання заяву про внесення змін до зазначеної ліцензії та “Звіт з переоцінки безпеки дослідницького ядерного реактору ВВР-М ІЯД НАНУ” №ЗПБ.5-010-08 (далі – ЗПБ). В заяві на підставі висновків, що містяться у ЗПБ, пропонується подовжити термін експлуатації дослідницького реактору ВВР-М до 31 грудня 2017 року шляхом внесення відповідних змін до умов ліцензії.

За результатами попереднього розгляду документів, Держатомрегулювання повідомив заявника, що у наданому комплекті  відсутні матеріали з результатами аналізів технічного стану будівельних конструкцій дослідницького реактора, найважливішим елементом яких, з точки зору безпечної експлуатації реактора і локалізації аварій, є реакторний зал. У ньому знаходиться реакторна установка, сховище ВЯП із обладнанням системи поводження з ВЯП, електрокабелі систем, важливих для безпеки, мостовий кран, тощо.

Одночасно заявника було поінформовано про направлення 12.11.2008 ЗПБ на державну експертизу та звернуто увагу щодо необхідності термінового надання звіту з аналізу технічного стану будівельних конструкцій.

Відповідно до процедури проведення державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки, за результатами попереднього розгляду ЗПБ, 21.11.2008 було проведено засідання експертної ради ДНТЦ ЯРБ, на якому було зазначено, що обсяг матеріалів, що міститься в ньому, недостатній для проведення експертизи.

Зокрема, у ЗПБ відсутня (або наведена не в повному обсязі) інформація по наступним основним аспектам, на основі аналізу яких повинно прийматися рішення щодо можливості подовження експлуатації:

- аналіз досвіду експлуатації, включаючи аналіз порушень;

- радіаційний захист персоналу та вплив дослідницького реактора на навколишнє середовище під час нормальної експлуатації;

- оцінка стану будівельних конструкцій;

- аналіз системи поводження з РАВ;

- аналіз аварій;

- зняття реактора з експлуатації.

 

Колегія констатує:

- з моменту подовження терміну дії ліцензії ЕО № 000051 експлуатуючою організацію здійснений значний обсяг модернізацій систем та елементів, важливих для безпеки дослідницького реактору ВВР-М;  

- ЗПБ не в повному обсязі враховує виконані модернізації, не містить інформації по окремим факторам безпеки та був наданий експлуатуючою організацією до Держатомрегулювання з порушенням термінів, вказаних у ліцензії ЕО № 000051;

- у комплекті документів, наданих разом з заявою на подовження терміну дії ліцензії ЕО № 000051, відсутній звіт про результати аналізу технічного стану будівельних конструкцій.

 

Заслухавши представлену інформацію щодо рівня безпеки і технічного стану елементів (систем), важливих для безпеки дослідницького реактору ВВР-М, та прийнявши до уваги результати обговорення, колегія Держатомрегулювання

 

постановляє:

 

1. Визнати, що об’єм наданої заявником інформації є недостатнім для прийняття позитивного рішення щодо продовження терміну експлуатації дослідницького реактору ВВР-М в межах ліцензії ЕО № 000051, виданої на право провадження діяльності на етапі життєвого циклу "експлуатація ядерної установки".

2. Керуючись ст. 12 та 14 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" зупинити експлуатацію дослідницького реактору ВВР-М Інституту ядерних досліджень НАНУ.  

3. Встановити, що умовами продовження експлуатації дослідницького реактору ВВР-М в межах ліцензії ЕО № 000051 є усунення експлуатуючою організацією зауважень до ЗПБ, що стосуються надання:

-         додаткової інформації по окремим факторам безпеки;

-         аналізів технічного стану будівельних конструкцій дослідницького реактора та одержання позитивних результатів державної експертизи зазначених документів.

4. Інституту ядерних досліджень НАНУ усунути зауваження до ЗПБ відповідно до пункту 3 цієї Постанови та в термін до 26.01.09 надати його на розгляд до Держатомрегулювання.

5. Заступнику Голови Держатомрегулювання Божко С. Г. організувати розгляд доопрацьованого ЗПБ та в термін до 24.04.09 підготувати пропозиції щодо можливості подальшої безпечної експлуатації дослідницького реактора.

6. Заступнику Голови Держатомрегулювання  - Головному державному інспектору з ЯРБ України Гашеву М.Х. в термін до 20.04.09 провести комплексне інспекційне обстеження готовності  Інституту ядерних досліджень НАНУ до подовження здійснення діяльності на етапі життєвого циклу “експлуатація ядерної установки” дослідницького реактору.

7. За результатами виконання пп. 5,6 цієї Постанови 30.04.09 провести засідання колегії Держатомрегулювання з розгляду питання щодо можливості продовження терміну експлуатації дослідницького реактору ВВР-М Інституту ядерних досліджень НАНУ.

8. На період зупинення дії ліцензії, відповідно до ст. 16 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" забезпечення безпеки ядерної установки покладається на експлуатуючу організацію.

 

Голова                                                        О. Миколайчук

 

Секретар Колегії                                      Т. Козулько