???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук


«Жовтень 2020
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
дата з:
по:


Головна » Новини» Офіційні повідомлення» 80-річний ювілей відзначив Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» версія для друку
80-річний ювілей відзначив Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут»

80-річний ювілей Національного наукового центру

«Харківський фізико-технічний інститут»

 

Вісімдесят років тому, у 1928 році, за ініціативою ленінградського фізика, академіка А.Йоффе, у Харкові був створений Український фізико-технічний інститут, котрий у подальшому став називатися Харківським фізико-технічним інститутом (ХФТІ), один із найстаріших і найбільших центрів фізичної науки в Україні.

У 1993 році Указом Президента інститутові був наданий статус першого в Україні Національного наукового центру. Відповідно до Указу в ННЦ ХФТІ на основі наукових відділень були утворені Інститут фізики плазми, Інститут фізики твердого тіла, матеріалознавства і технологій, Інститут плазмової електроніки і нових методів прискорювання, Інститут теоретичної фізики ім. О.І.Ахієзера, Інститут фізики високих енергій і ядерної фізики. Крім того в Центрі були створені Науково-дослідний комплекс “Прискорювач”, Науково-технічний комплекс “Ядерний паливний цикл”, Центр з проектування ядерного палива і активних зон атомних реакторів, Науково-виробничий комплекс “Відновлювані джерела енергії та ресурсозберігаючі технології” та деякі інші. ННЦ ХФТІ як ядерний об’єкт перебуває під гарантіями МАГАТЕ. Центром видається науковий журнал “Питання атомної науки і техніки”, працює докторантура і аспірантура.

3 листопада 2008 року у Палаці студентів Юридичної академії Харкова відбулась урочиста нарада з нагоди 80-річного ювілею ХФТІ.

Нараду відкрив Президент національної академії наук України Б.Є.Патон. У своїй промові Б.Є.Патон стисло відзначив основні досягнення Центру.

Докладніше про історію утворення та досягнення ННЦ ХФТІ розповів у доповіді генеральний директор Центру І.М.Неклюдов. Він підкреслив провідну роль ННЦ ХФТІ  в Україні у напрямках теоретичної та експериментальної фізики, відзначив важливість вкладу Центру у практичну реалізацію результатів наукових досліджень у різних галузях промисловості.

Постановою Кабінету Міністрів України затверджена Державна програма досліджень з ядерних і радіаційних технологій. Ця Програма передбачає проведення досліджень процесів у реакторах, експертизи рівня їх безпеки і надійності, дослідно-конструкторських робіт з удосконалення реакторів та їх стендових випробувань, вивчення проблем ядерного паливного циклу, зокрема поводження з радіоактивними відходами, здійснення постійного наукового і технічного супроводження роботи АЕС.

У 2004 році ННЦ ХФТІ увійшов до складу створеного Відділення ядерної фізики та енергетики Національної академії наук України і є головною організацією у виконанні вищезазначеної Державної програми.

Значна частина науково-технічної діяльності ННЦ ХФТІ виконується в рамках міжнародних угод, за договорами та контрактами з понад 75 організаціями та фірмами 15 розвинених країн світу. Центр підтримує і розвиває співробітництво з багатьма міжнародними організаціями і науковими центрами (МАГАТЕ, ЦЕРН, Національна лабораторія ім. Джефферсона (США), Об’єднаний інститут ядерних досліджень у м.Дубна). У ННЦ ХФТІ працюють 300 кандидатів і 80 докторів наук, 10 членів Національної академії наук України. Понад 80 співробітників є лауреатами Державних й іменних премій. З 1992 року отримано 9 Державних премій у галузі науки і техніки. Всьому світові відомі школи академіків Л.Д.Ландау, К.Д.Сінельникова, А.К.Вальтера, І.М.Ліфшиця, В.Є.Іванова, Б.Г.Лазарєва, О.І.Ахієзера, Я.Б.Файнберга, Д.В.Волкова.

Також у своїй промові І.М.Неклюдов згадав “першу хвилю” видатних діячів харківської науки, які практично всі стали жертвами репресій.

З вітальними промовами від Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, Національної Академії Наук України, Російської Академії Наук, міської та обласної адміністрацій, наукових закладів України зверталися до ювілярів Президент НАН України Б.Є.Патон, запрошені гості. ННЦ ХФТІ, його керівники та співробітники були відзначені грамотами Президії НАН України та грамотами міністерств та відомств.

В урочистому засіданні брав участь Перший заступник Голови Держатомрегулювання Биков В.О. Він відзначив вдалий результативний синтез фізиків-теоретиків,  фізиків-дослідників, фізиків – експериментаторів та фізиків – практиків, який сформувався з самого початку існування ХФТІ, зачитав привітання Голови Держатомрегулювання О.А.Миколайчук та вручив Центру та заступнику генерального директора В.О.Михайлову грамоти Держатомрегулювання.

4 листопада була продовжена урочиста наукова сесія. На сесії були представлені стислі доповіді директорів інститутів Центру щодо проблем фізики твердого тіла, матеріалознавства, досліджень з фізики плазми і керованого термоядерного синтезу, з фізики високих енергій, ядерної фізики та прискорювачів, плазмової електроніки та з теоретичної фізики.