???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук


«Вересень 2020
ПнВтСрЧтПтСбНд
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
дата з:
по:


Головна » Новини» Офіційні повідомлення» 27 травня 2008 року відбулося спільне виїзне засідання Колегії Держатомрегулювання та Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи версія для друку
27 травня 2008 року відбулося спільне виїзне засідання Колегії Держатомрегулювання та Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи

27 травня 2008 року у м. Дніпродзержинськ (Дніпропетровська область) відбулося спільне виїзне засідання Колегії Держатомрегулювання та Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, на якому обговорювалися екологічні та соціальні проблеми, що виникли в районі розташування колишнього виробничого об’єднання «Придніпровський хімічний завод» (далі – ВО «ПХЗ»). 

Участь у заході брали народні депутати України керівництво Держатомрегулювання, Мінпаливенерго, Мінприроди, представники органів місцевої виконавчої влади та самоврядування, науковці та фахівці з радіаційного захисту, представники громадськості.  

Проведення зазначеного заходу та обговорення окреслених питань у такому широкому форматі зумовлено необхідністю якнайшвидшого вирішення гострих проблем, що виникли в районі розташування колишнього ВО «ПХЗ». Зокрема йдеться про покращення стану радіаційної безпеки на об’єктах колишнього ВО «ПХЗ»; необхідність перегляду «Державної програми приведення небезпечних об’єктів ВО «ПХЗ» в екологічно безпечний стан і забезпечення захисту населення від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання на 2005-2014», що дозволить визначити найоптимальніший варіант розв’язання існуючих проблем; дотримання вимог чинного законодавства, норм , правил та стандартів у сфері використання ядерної енергії тощо.

З 1946 по 1991 рік ВО «ПХЗ» займалося переробкою уранових руд.

Після припинення в 1991 році діяльності з переробки уранових руд, порушуючи чинні на той час санітарні, хвостосховища та об’єкти уранового виробництва ВО «ПХЗ» не були ліквідовані, законсервовані або перепрофільовані. Статус уранових об’єктів також не було визначено.

Після припинення діяльності ВО «ПХЗ» з переробки уранових руд була проведена його реструктуризація. Внаслідок чого було утворено понад 10 спеціалізованих підприємств різного профілю, а саме ДП «Смоли», ДНВП «Цирконій», ДП «ПМГЗ», ДП «ПХЗ», ДП «Поліхім» та інші. Проте у своїй діяльності ці підприємства не пов’язані з переробкою уранових руд, а інженерні споруди, в тому числі і сховища відходів уранового виробництва були залишені напризволяще. На сьогодні більша частина цих хвостосховищ не експлуатується, вони залишаються не законсервованими і мають значний шкідливий вплив на навколишнє середовище, населення та персонал підприємств, що знаходяться на території колишнього ВО «ПХЗ».

Більш того, на території ВО «ПХЗ» та за його межами (наприклад, по вул. Лазо) виявлено несанкціоновані, досі не відомі, сховища радіоактивних відходів та радіаційно-забруднені ділянки.

Забруднення окремих будівель, земельних ділянок за даними радіаційного моніторингу становить від  0,05 до 10 і більше мкЗв/год  при фонових природних значеннях у 0,02 мкЗв/год. Внаслідок цього працюючі в цих установах піддаються неконтрольованому зовнішньому та внутрішньому опроміненню.

З метою проведення реабілітаційно-рекультиваційних робіт на території колишнього ВО «ПХЗ» постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2003 року № 1846 була затверджена Державна програма приведення небезпечних об’єктів Виробничого об'єднання «Придніпровський хімічний завод» в екологічно безпечний стан і забезпечення захисту населення від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання на 2005 – 2014 роки (далі - Програма). Виконання заходів за Програмою здійснює ДП «Бар’єр», якому у березні 2007 року було переоформлено ліцензію на право провадження діяльності з переробки уранових руд в частині ліквідації, консервації чи перепрофілювання уранових об’єктів. Контроль за виконанням заходів зазначеної Програми здійснює Мінпаливенерго України.

Трирічний досвід контролю за станом радіаційної безпеки на уранових об’єктах ДП «Бар’єр» вказує на нагальну потребу у доробці та корегуванні положень Програми, змісту організаційних та технічних заходів.