???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук


«Серпень 2020
ПнВтСрЧтПтСбНд
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
дата з:
по:


Головна » Новини» Офіційні повідомлення» Держатомрегулювання інформує щодо Проекту кваліфікації ядерного палива компанії Westinghouse версія для друку
Держатомрегулювання інформує щодо Проекту кваліфікації ядерного палива компанії Westinghouse

Держатомрегулювання інформує щодо Проекту кваліфікації ядерного палива компанії Westinghouse

Впровадження тепловиділяючих збірок (далі – ТВЗ), виробництва компанії «Westinghouse», як будь-якої нової модифікації ядерного палива для АЕС України чітко регламентується нормативно-правовими документами з ядерної та радіаційної безпеки. Цими документами визначені послідовні кроки, які має зробити експлуатуюча організація і кожен з яких ретельно аналізується та контролюється Держатомрегулюванням – від концептуального рішення щодо впровадження нового палива до його введення в промислову експлуатацію.

З 2015 року розпочато, в установленому порядку, дослідну експлуатацію ТВЗ-WR на енергоблоці №3 ЮУАЕС. У рамках розширення дослідної експлуатації, станом на сьогоднішній день, ТВЗ-WR експлуатуються також у складі паливних завантажень енергоблоків №2 ЮУАЕС та №1,3,4,5 ЗАЕС.

За час експлуатації ТВЗ-WR протягом 2015-2018 років передумов для порушення умов безпечної експлуатації енергоблоків не виявлено.

Після ППР-2018 на енергоблоці №3 ЮУАЕС експлуатується активна зона виключно із ТВЗ-WR. За результатами експлуатації даного паливного завантаження  протягом 1-го року буде прийматись рішення стосовно можливості переведення ТВЗ-WR у промислову експлуатацію.

Крім того, починаючи з 2021 року ДП «НАЕК «Енергоатом» планується розпочати дослідну експлуатацію ТВЗ-WR на енергоблоці №3 Рівненської АЕС відповідно до «Програма робіт із впровадження модернізованого ядерного палива виробництва компанії «Вестінгауз» (ТВЗ-WR) на енергоблок №3 РАЕС».

 

Історична довідка

У травні 1998 році підписана Угода про співробітництво між Урядом України та Урядом США стосовно мирного використання ядерної енергії. В червні того ж року представниками Міненерго України та Департаментом енергетики США проведено нараду стосовно ініціювання Проекту кваліфікації ядерного палива для України.

Роботи з впровадження палива виробництва компанії «Westinghouse» розпочато у 2000 році в рамках Виконавчої угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки стосовно Проекту кваліфікації ядерного палива для України, підписаної 05 червня 2000 року. Мета проекту - розробка, постачання на АЕС України та кваліфікація альтернативного ядерного палива, сумісного з паливом російського виробництва.

Довідково: відповідність міжнародним підходам, зокрема, стандартам МАГАТЕ, законодавчої бази України з ядерної та радіаційної безпеки, у тому числі процедури ліцензування нового ядерного палива,  було підтверджено під час реалізації спільного проекту «EC-IAEA-UKRAINE JOINT ROJECT on Safety Evaluation of Ukrainian NPPs» у 2007–2010 р.р. 

У рамках першого етапу Проекту кваліфікації в період 2005–2010 років на енергоблоці № 3 ЮУАЕС проведено дослідну експлуатацію шести пілотних ТВЗ‑W протягом чотирьох паливних кампаній, за результатами якої зауважень до даного типу ТВЗ не зафіксовано.

 На другому етапі Проекту кваліфікації з березня 2010 року розпочато дослідну експлуатацію перевантажувальної партії у складі 42 ТВЗ‑W виробництва «Westinghouse».

Протягом 2011–2012 років у рамках контракту на постачання ядерного палива ДП «НАЕК «Енергоатом» та компанією «Westinghouse Electric Sweden AB» (м. Вастерос, Швеція) та з урахуванням підходів до розширення дослідної експлуатації ТВЗ-W було здійснено постачання чотирьох партій ядерного палива, з яких дві завантажено в активні зони енергоблоків № 2 та № 3 ЮУАЕС у ході планово-попереджувальних ремонтів (далі – ППР) у 2011 році.

Під час ППР-2012 у процесі перевантаження змішаних активних зон  реакторів енергоблоків № 2 та № 3 ЮУАЕС, із-за особливостей паливних збірок обох виробників (ВАТ «ТВЕЛ» та «Westinghouse»), які входили до складу паливних завантажень, виникли ускладнення із завантаженням збірок у активну зону.

У зв’язку з цим подальше розширення експлуатації палива компанії «Westinghouse» у рамках контракту було тимчасово призупинено. Експлуатація ТВЗ-W продовжувалась виключно в активній зоні енергоблоку №3 ЮУАЕС.

Відповідно до Програми дослідно-промислової експлуатації ТВЗ-W компанії «Westinghouse» на енергоблоці №3 (на період дослідно-промислової експлуатації) під час кожного ППР ТВЗ-W, які експлуатувались у паливному завантажені, проходили візуальний огляд та контроль на герметичність. У тому числі це стосувалось ТВЗ 4-го року експлуатації, тобто тих, які відпрацювали повний цикл передбачений проектною документацією на них і вивантажених на зберігання в приреакторний басейн витримки.

Отримані результати засвідчили відсутність зауважень до ТВЗ-W.

Таким чином, не дивлячись на випадки пошкодження конструкційних елементів, не було зафіксовано жодного випадку розгерметизації ТВЗ протягом експлуатації перевантажувальної партії касет виробництва «Westinghouse».

Після подій 2012 року, з метою поновлення дослідної експлуатації ТВЗ‑W, між ДП «НАЕК «Енергоатом» та компанією «Westinghouse», за погодженням з Держатомрегулюванням, опрацьовано комплекс заходів, у тому числі обсяг необхідних доопрацювань та модифікації конструкції паливної збірки.

Компанією «Westinghouse» проведено повний комплекс випробувань, у лабораторних умовах, модифікованої збірки (далі – ТВЗ-WR). Розроблено звіт з аналізу безпеки використання модифікованої збірки, який пройшов державну експертизу з ядерної та радіаційної безпеки.

За результатами виконаних робіт у 2015 році розпочато, в установленому порядку, дослідну експлуатацію ТВЗ-WR на енергоблоці №3 ЮУАЕС.

Беручи до уваги вищезазначене Держатомрегулювання не вбачає будь-яких «ліцензійних» ризиків щодо продовження робіт з диверсифікація постачання ядерного палива для АЕС України.