???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук


«Травень 2019
ПнВтСрЧтПтСбНд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
дата з:
по:


Головна » Новини» Офіційні повідомлення» Впровадження режиму добового регулювання потужності на енергоблоках АЕС України версія для друку
Впровадження режиму добового регулювання потужності на енергоблоках АЕС України

Останнім часом громадськістю та фахівцями в області використання ядерної енергії активно обговорюється питання щодо залучення енергоблоків АЕС України до добового регулювання потужності. З цього приводу Держатомрегулювання надає свої коментарі.

Питання можливості використання енергоблоків АЕС України в режимі добового регулювання потужності (далі – ДРП) виникло у зв’язку із значними коливаннями споживання електроенергії протягом доби при дефіциті маневрових потужностей, наслідком чого є віялові відключення споживачів електроенергії і може спричинити розвал об’єднаної енергосистеми України.

Дефіцит маневрових потужностей виник внаслідок важкої економічної ситуації, рекордно маловодних весни та літа минулих років (у зв’язку з чим гідроелектростанції знизили виробництво електроенергії майже вдвічі у порівнянні з попередніми показниками), відсутністю вугілля необхідних марок у зв’язку з військовими діями на Донбасі. Всі ці обставини спонукали енергетиків до активізації досліджень щодо роботи енергоблоків АЕС у режимі ДРП.

ДРП на енергоблоках АЕС не є унікальним явищем. Так у 2002-2004 рр. з використанням таких режимів здійснювалась експлуатація енергоблоків №№ 1, 2 Ростовської АЕС, у 2005‑2008 рр. енергоблоків №№ 3, 4 Кольської АЕС (РФ), енергоблоків №№ 1, 2 АЭС Тяньвань (Китай). Слід відмітити, що зазначені енергоблоки – енергоблоки з РУ ВВЕР-1000. У Франції, де більше 70 відсотків електроенергії виробляється на АЕС (реактори типу PWR – аналоги ВВЕР), маневрові режими впроваджені з середини 70-х років минулого століття.

В Україні дослідження режиму ДРП виконується на енергоблоці № 2 ВП «Хмельницька АЕС» (енергоблок з реактором ВВЕР-1000). Перший етап освоєння такого режиму було успішно досліджено під час другої паливної кампанії у 2006 році. Для вивчення можливості роботи енергоблоку в режимі ДРП було виконано великий обсяг робіт з обґрунтування безпеки режиму ДРП та великий обсяг модернізацій систем та компонентів енергоблоку.

За результатами дослідної експлуатації під час 2-ї паливної кампанії було отримано позитивні результати, але в зв’язку з постійними на той час випадками розгерметизації ядерного палива Держатомрегулювання заборонила подальше впровадження режиму ДРП на цьому енергоблоці.

Після виправлення ситуації з розгерметизацією ядерного палива на енергоблоці № 2 ВП ХАЕС ДП НАЕК «Енергоатом» поновила роботи щодо впровадження режиму ДРП.

З цією метою у 2015 році ДП НАЕК «Енергоатом» були розроблені відповідне Концептуальне технічне рішення (про відновлення робіт з впровадження режиму добового регулювання потужністю в діапазоні 100-75-100% Nел), Технічне рішення (про дослідну експлуатацію ДРП на енергоблоці № 2 ХАЕС) та робоча програма дослідної експлуатації. Зазначені документи пройшли державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки та були погоджені Держатомрегулювання.

Перший етап поновленої дослідної експлуатації енергоблоку № 2 ВП ХАЕС у режимі ДРП проведено в період з 21.04.2015 по 11.05.2015. Реалізовано 21 цикл зміни потужності РУ відповідно до вимог експлуатаційної документації, за таким графіком:

-          розвантаження зі 100% до 75% NНОМ і робота на потужності 75% NНОМ протягом 6‑12 годин;

-          підйом потужності до 100% NНОМ і робота на потужності 100% NНОМ протягом 12‑18 годин.

Зауважень до роботи персоналу та обладнання енергоблоку № 2 ВП ХАЕС не було, отримані позитивні результати відображені у відповідному Звіті. Зазначений Звіт було розглянуто Держатомрегулювання та, з зауваженнями та пропозиціями, направлено до експлуатуючої організації ДП НАЕК «Енергоатом» на доопрацювання. Зауваження стосувались необхідності впровадження низки значних та довготривалих модифікацій, пов’язаних з автоматизацією процесів, оптимізації роботи обладнання реакторної установки, вдосконалення експлуатаційної документації та перегляду детерміністичного аналізу безпеки.

З технічної точки зору, однією з найбільш важливих вимог для реалізації режиму ДРП (так само як і для будь якої значної зміни потужності) на енергоблоках АЕС є достатній рівень надійності ядерного палива. Тому експлуатуюча організація має провести оцінку можливих наслідків для стану палива та основного обладнання енергоблоку під час тривалого використання режиму ДРП.

При цьому необхідно зазначити, що крім безпекових аспектів впровадження ДРП, які відносяться до відповідальності Держатомрегулювання, доцільно також проаналізувати економічні аспекти впровадження ДРП (виходячи з співвідношення витрати/вигода, якщо така робота не виконувалась).

На наш погляд необхідно детально проаналізувати питання економічної доцільності реалізації режиму ДРП енергоблоками АЕС (розробити Техніко-Економічне Обґрунтування/Розрахунок, далі - ТЕО/ТЕР) з метою визначення економічної ефективності використання енергоблоків АЕС в режимі добового регулювання потужності.

У складі ТЕО/ТЕР вбачається за необхідне розглянути наступні питання:

-          загальний аналіз електроспоживання (з урахуванням перспективи), включаючи питання визначення необхідних регулюючих потужностей;

-          можливі варіанти покриття регулюючих потужностей різними джерелами (ГЕС, ГАЕС, теплові електростанції, інші джерела);

-          більш широке використання теплових електростанцій, створення нових регулюючих потужностей, залучення АЕС в режимі добового регулювання потужності.

Також мають бути проаналізовані економічна ефективність заходів, включаючи зміни технічно-економічних показників (однозначно буде погіршення показників у порівнянні з базовим режимом експлуатації енергоблоків АЕС на номінальному рівні потужності), а також облік зміненої тарифної політики у частині відпустку електроенергії щоб забезпечити:

-          як мінімум - збереження рівня ефективності базового режиму;

-          як максимум - збільшення прибутку для забезпечення зацікавленості в реалізації режиму ДРП.

Підсумовуючи вищезазначене Держатомрегулювання заявляє, що режим ДРП може бути впроваджений на енергоблоках АЕС України тільки з дозволу Держатомрегулювання за умови позитивних результатів впровадження модифікацій, вдосконалення експлуатаційної документації, перегляду аналізів безпеки та успішного проведення індивідуальних та комплексних випробувань обладнання/систем енергоблоку.