???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук


«Червень 2020
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
дата з:
по:


Головна » Дорадчі органи» Колегія» Постанови та рішення» Постанова Колегії Держатомрегулювання №3 від 02 квітня 2015 року версія для друку
Постанова Колегії Держатомрегулювання №3 від 02 квітня 2015 року

ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ

 

ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ

 

02 квітня 2015 р.                                       м. Київ                                                          № 03

 

Про виконання умов ліцензії на право провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів»

 

Ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів, що засноване на підкритичній збірці, керованій лінійним прискорювачем електронів» (далі - ЯПУ «Джерело нейтронів») створюється на базі Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (далі - ННЦ ХФТІ) відповідно до домовленостей Вашингтонського саміту, викладених у Спільній заяві Президентів України та США у квітні 2010 року, та «Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки стосовно співробітництва з питань ядерної безпеки», підписаного 26 вересня 2011 року. Реалізація проекту із створення ЯПУ «Джерело нейтронів» здійснюється за рахунок підтримки Аргонської національної лабораторії США.

Спорудження цієї ядерної установки здійснюється ННЦ ХФТІ відповідно до умов ліцензії серії ЕО № 001018 на провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів», що була видана Держатомрегулюванням 10.10.2013 р.

Відповідно до умов вищезазначеної ліцензії ННЦ ХФТІ, як експлуатуюча організація (далі – ЕО), протягом останніх років здійснювала будівельно-монтажні роботи, а також роботи з розробки та погодження з Держатомрегулюванням технічних умов (далі – ТУ) та технічних специфікацій (далі – ТС) на обладнання, важливе для безпеки, а також експлуатаційної документації ЯПУ «Джерело нейтронів».

Нагляд за дотриманням ННЦ ХФТІ вимог з ядерної та радіаційної безпеки, а також умов ліцензії ЕО № 001018 під час будівництва та введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів» здійснюється Держатомрегулювання шляхом:

-   аналізу щомісячних звітів ННЦ ХФТІ щодо виконання умов вищезазначеної ліцензії;

-   проведення інспекційних перевірок;

-   виконання державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки ТУ та ТС на обладнання, важливе для безпеки, а також експлуатаційної документації ЯПУ «Джерело нейтронів».

За результатами аналізу виконання вищевказаних наглядових заходів можна зробити висновок, що умови ліцензії ЕО № 001018 ННЦ ХФТІ в цілому виконуються. У той же час, відмічені наступні недоліки:

-   несвоєчасне інформування Держатомрегулювання керівництвом ЕО про виникнення будь-якої ситуації або обставин, які призвели, або могли привести до порушень норм та правил з безпеки, або аварії;

-   незабезпечення ННЦ ХФТІ ліцензування посадових осіб, які, відповідно до своїх посадових обов’язків, мають право заміщувати керівника ЕО у разі його відсутності;

-   недотримання встановлених процедур погодження ТУ, ТС та експлуатаційної документації, а також низький рівень її якості.

Усе наведене вище свідчить про те, що керівництвом ННЦ ХФТІ не проводиться цілеспрямована робота щодо дотримання основних принципів культури безпеки та підвищення її рівня.

Головним чином це пов’язано з тим, що у керівництва ЕО та її персоналу відсутній досвід провадження діяльності зі створення ядерної установки.

З метою пошуку шляхів покращення ситуації, що склалася, та забезпечення успішної реалізації проекту ЯПУ «Джерело нейтронів» Держатомрегулюванням був проаналізований досвід технічної підтримки, яку ДП «НАЕК «Енергоатом» надавав Севастопольському національному університету ядерної енергії та промисловості (далі – СНУЯЕтаП). ДП «НАЕК «Енергоатом», як оператор усіх працюючих на сьогодні в України АЕС, має великий досвід у введені в експлуатацію нових ЯУ та їх експлуатації, у підготовці та підтримці кваліфікації персоналу для ЯУ, у розробці та затвердженні відповідної технічної та експлуатаційної документації.

Враховуючи зазначене, Держатомрегулювання вважає, що позитивний досвід співпраці ДП «НАЕК «Енергоатом» та СНУЯЕтаП може бути використаний ННЦ ХФТІ з метою успішного завершення будівельно-монтажних і пусконалагоджувальних робіт, розробки та затвердження необхідної документації, і, насамперед, забезпечення введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів» у встановлені терміни.

 

Беручи до уваги все вищесказане, а також результати обговорення Колегія ПОСТАНОВЛЯЄ:

1.            Визнати діяльність ННЦ ХФТІ в частині забезпечення дотримання умов ліцензії ЕО № 001018 під час будівництва та введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів» недостатньою.

2.            З метою безумовного виконання умов ліцензії ЕО № 001018 ННЦ ХФТІ вжити вичерпних заходів щодо підвищення рівня культури безпеки та забезпечення:

-   якісної та своєчасної підготовки та затвердження в установленому порядку ТУ, ТС та експлуатаційної документації ЯПУ «Джерело нейтронів»;

-   підготовки та ліцензування посадових осіб, які, відповідно до своїх посадових обов’язків, мають право заміщувати керівника ЕО у разі його відсутності;

-   посилення персональної відповідальності керівників та персоналу ЕО ЯПУ «Джерело нейтронів» за дотриманням умов документів дозвільного характеру, вимог норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки.

3.            Рекомендувати ННЦ ХФТІ під час провадження діяльності з будівництва та введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів» використовувати позитивний досвід співпраці ДП «НАЕК «Енергоатом» та СНУЯЕтаП.

4.            Звернути увагу ННЦ ХФТІ та Національної академії наук України на необхідність здійснення відповідних заходів стосовно актуалізації терміну введення в експлуатацію ЯПУ «Джерело нейтронів».

 

 

Голова Колегії                                                                                                    С. БОЖКО

 

 

Секретар Колегії                                                                                                 І. СЕМИНОГ