???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук


«Липень 2020
ПнВтСрЧтПтСбНд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
дата з:
по:


Головна » Дорадчі органи» Колегія» Постанови та рішення» Постанова Колегії Держатомрегулювання України №18 від 20 грудня 2012 року версія для друку
Постанова Колегії Держатомрегулювання України №18 від 20 грудня 2012 року

 

ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ

 

ПОСТАНОВА КОЛЕГІЇ

 

 

20 грудня 2012 р.                                          м. Київ                                     № 18

 

 

«Про можливість експлуатації

енергоблока № 1 Южно-Української АЕС

у понад проектний термін за результатами

періодичної переоцінки безпеки»

 

Відповідно до законодавства рішення про можливість продовження терміну експлуатації енергоблока АЕС понад встановлений проектом термін приймається Держатомрегулюванням України на основі результатів переоцінки безпеки, які надаються у Звіті з періодичної переоцінки безпеки (далі – ЗППБ). ЗППБ складається зі звітних матеріалів за 14 факторами безпеки (далі – ФБ) та підсумкового розділу «Комплексний аналіз безпеки», який розробляється на основі результатів, отриманих при аналізі кожного з факторів безпеки.

Наприкінці 2011 року ДП НАЕК «Енергоатом» звернулось до Держатомрегулювання України із заявою про переоформлення ліцензії на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерних установок Южно-Української АЕС» (продовження експлуатації енергоблока № 1 ВП ЮУАЕС у понад проектний строк), ЗППБ енергоблока №1 Южно-Української АЕС додавався до заяви.

Ще в квітні 2004 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 263-р була схвалена «Комплексна програма робіт щодо продовження строку експлуатації діючих енергоблоків атомних електростанцій». Процес переоцінки безпеки енергоблоків АЕС та діяльність експлуатуючої організації щодо продовження строку їх експлуатації, в тому числі і енергоблока № 1 ЮУАЕС, знаходиться під пильною увагою Держатомрегулювання України (інформування Кабінету Міністрів України та Міненерговугілля України по хід виконання робіт та існуючі проблеми, участь Держатомрегулювання України у засіданнях Оперативного штабу з питань підготовки енергоблоків до експлуатації в понад проектний термін, виїзні наради під головуванням Голови Держатомрегулювання України).

З метою визначення поточного стану цього процесу та висвітлення проблемних питань 27 квітня 2012р. було проведено чергове засідання Колегії Держатомрегулювання України «Про результати розгляду Звіту з переоцінки безпеки енергоблока № 1 ЮУАЕС». В Постанові Колегії відзначена можливість розгляду питання щодо продовження терміну експлуатації енергоблока №1 ЮУАЕС за умови усунення зауважень державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки (далі – ЯРБ) до ЗППБ та завершення робіт щодо усунення відступів від вимог норм та правил з ЯРБ.

Впродовж 8 місяців після зазначеного засідання Колегії Держатомрегулювання України експлуатуючою організацією не реалізовано в повному обсязі заходи, направлені на забезпечення безпечної експлуатації енергоблока № 1 ЮУАЕС в понад проектний строк.

Із 14 ФБ не завершені роботи по доопрацюванню за результатами державних експертиз ЯРБ звітних матеріалів по 3-м ФБ, а саме:

-         Поточний технічний стан систем та елементів енергоблока;

-         Кваліфікація обладнання;

-         Старіння споруд, систем та елементів, важливих для безпеки.

Через незавершеність робіт за зазначеними напрямками досі не сформовано остаточну редакцію розділу «Комплексний аналіз безпеки» ЗППБ.

За результатами розгляду доопрацьованих за результатами державної експертизи з ЯРБ звітних матеріалів по решті 11 ФБ Держатомрегулювання України не виявлено зауважень, які б свідчили про принципову неможливість експлуатації блока №1 ЮУАЕС у понад проектний строк, разом з тим в розділі «Комплексний аналіз безпеки» ЗППБ необхідно представити інформацію щодо:

-     результатів діяльності експлуатуючої організації щодо аналізу та врахування уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі» (проведення «стрес-тестів» для енергоблока № 1 ЮУАЕС та їх результатів, проведення протиаварійних тренувань та вдосконалення системи аварійної готовності та реагування, вдосконалення аварійної та експлуатаційної документації та інш.);

-     основних результатів аналізу вразливості блока № 1 в умовах важких аварій та результатів виконання робіт з розробки та впровадження керівництв з управління важкими аваріями.

 

Стосовно поточного технічного стану систем та елементів

1.   Не завершені роботи щодо обґрунтування стійкості до впливу землетрусу на рівні 0,12 g (величина прискорення ґрунту) трубопроводів, будівель, споруд та конструкцій, що забезпечують виконання критичних функцій безпеки (постанова Колегії Держатомрегулювання від 24-25.11.11р. №13 «Про результати виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих енергоблоків АЕС та ССВЯП ЗАЕС з урахуванням подій на АЕС «Фукусіма-Даічі»).

2.   Не завершені роботи з оцінки технічного стану таких елементів як корпус реактору, трубопроводи та обладнання груп В і С, що виконують функції безпечного зупину реактору.

3.   Відсутнє підтвердження можливості безпечної експлуатації захисної оболонки у понад проектний період (з урахуванням поточного технічного стану).

 

Стосовно кваліфікації обладнання

Результати державної експертизи ЯРБ документів щодо кваліфікації обладнання, яке виконує критичні функції безпеки, та на підставі яких формується ФБ «Кваліфікація обладнання», станом на грудень 2012:

-         кваліфікованим на «жорсткі» умови навколишнього середовища є близько 70% від загальної кількості обладнання;

-         кваліфікованим на сейсмічні впливи може вважатись близько 11% від загальної кількості обладнання.

Щодо решти обладнання роботи ще тривають.

 

В якості прикладу некваліфікованого обладнання на «жорсткі» умови навколишнього середовища можна вказати електроприводи ШРУ-А, ШЗВК,  автономні кондиціонери тощо, які необхідно замінити.

 

Стосовно старіння споруд, систем та елементів, важливих для безпеки

 

Роботи з оцінки технічного стану не завершені, що не дає можливості остаточно сформувати та відобразити у відповідній главі ЗППБ заходи щодо контролю механізмів і послаблення ефектів старіння, прогнозу технічного стану систем та елементів тощо.

 

Стосовно відступів від вимог норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки

Проведений аналіз свідчить про те, що не усунутими залишаються відступи від вимог норм та правил з ЯРБ (ЗПБУ-2008 та ПБЯ РУ АС-2008), що передбачено в рамках реалізації наступних заходів «Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС України» (далі – КзППБ), а саме:

-     не завершена кваліфікація обладнання (в рамках реалізації заходу КзППБ №20101 «Разработка материалов и выполнение квалификации элементов блока»);

-     не виконані заходи з виявлення та запобігання появи вибухонебезпечних концентрацій газів у приміщеннях локалізуючих систем безпеки (в рамках реалізації заходу КзППБ №26201 «Внедрение системы контроля водорода в ГО для ЗПА»);

-     не забезпечено необхідний обсяг аварійного моніторингу (в рамках реалізації заходу КзППБ № 24101 «Приборное обеспечение во время и после аварии»), також на АЕС відсутня діагностика систем безпеки та елементів, важливих для безпеки, віднесених до класу 1 та 2 (в рамках реалізації заходу КзППБ № 23502 «Внедрение комплексной системы диагностики»);

-     не впроваджена система АСКРО (в рамках реалізації заходу КзППБ «№24401 Модернізація систем радіаційного контролю (СРК АЕС)»);

-     не введені в дію керівництва з управління важкими аваріями (в рамках реалізації заходу КзППБ №29204 «Выполнение анализа тяжелых аварий. Разработка РУТА»).

 

Стосовно реалізації заходів «Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій»

 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 року за № 1270 «Про затвердження Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» реалізація її заходів дасть змогу створити необхідні умови для прийняття рішень щодо можливості продовження строків експлуатації енергоблоків АЕС.

Станом на початок грудня 2012 року із 58 заходів КзППБ (без урахування 13 протипожежних заходів), передбачених для реалізації на енергоблоці №1 ЮУАЕС, Держатомрегулюванням України визнано виконаними 8 заходів.

Слід відмітити, що серед невиконаних залишаються заходи, що направлені на запобігання аварій із пошкодженням палива як в активній зоні реактору, так і в басейні витримки палива, та пом’якшення їх наслідків (врахування уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі» та результати «стрес-тестів»).

 

Колегія Держатомрегулювання України відмічає:

1.      Стан виконання експлуатуючою організацією заходів з підготовки енергоблока до експлуатації в понад проектний строк не дає підстав для прийняття позитивного рішення щодо можливості його експлуатації після завершення проектного терміну.

2.      Не завершеними залишаються роботи за наступними трьома ФБ: «Поточний технічний стан систем та елементів енергоблока», «Кваліфікація обладнання» та «Старіння споруд, систем та елементів, важливих для безпеки».

Через незавершеність зазначених робіт досі не сформований розділ «Комплексний аналіз безпеки» ЗППБ ЮУАЕС-1 із визначенням прогнозу зміни кожного ФБ до наступної переоцінки безпеки або до строку припинення експлуатації енергоблоку.

3.      Не завершено впровадження на енергоблоці № 1 заходів «Комплексної зведеної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 р. №1270.

 

Колегія Держатомрегулювання України констатує:

Враховуючи висновки державної експертизи ЯРБ, результати інспекційного обстеження енергоблока №1 ЮУАЕС, доповідь ДП НАЕК «Енергоатом», результати обговорення на засіданні колегії та відповідно до «Загальних вимог до продовження експлуатації енергоблоків АЕС у понадпроектний строк за результатами здійснення періодичної переоцінки безпеки» НП 306.2.099-2004 подальша експлуатація енергоблока №1 Южно-Української АЕС можлива лише за варіантом:

      "зупинка енергоблока після завершення проектного строку експлуатації, здійснення організаційно-технічних заходів для продовження експлуатації та поновлення експлуатації".

У виступі керівника експлуатуючої організації відзначено, що на даний час Генеральним конструктором РУ з ВВЕР-1000 підтверджено, що фактичною датою відліку початку проектного строку експлуатації енергоблоків має бути введення блока в промислову експлуатацію (це для блока №1 ЮУАЕС, згідно базі даних МАГАТЕ  «The Power Reactor Information System» фактично означає 18 жовтня 1983 року), що відповідає світової практиці та сучасним підходам з безпеки. Відповідні документи передано від Міненерговугілля України до Держатомрегулювання України для врахування при прийнятті рішення.

Водночас Колегія відзначає, що оскільки виконання низки заходів КзППБ передбачає повне довготривале вивантаження опроміненого палива з активної зоні реактору (зокрема №22301 "Оценка технического состояния корпуса реактора", №21302 "Внедрение сиппинг-метода КГО в штанге ПМ", №23403 "Модернизация САОЗ НД" та інші), повторний запуск енергоблоку № 1 ЮУАЕС після завершення 28-ої поточної паливної кампанії 2012 року, можливий лише за умови позитивного вирішення питання продовження терміну експлуатації.

Враховуючи вищенаведене та керуючись вимогами ст. 14 Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії»

 

 

 

Колегія Держатомрегулювання України

 

ПОСТАНОВЛЯЄ:

 

1. Департаменту з питань безпеки ядерних установок підготувати та представити на розгляд ліцензійної комісії зміни до ліцензії на експлуатацію ядерних установок Южно-Української АЕС в частині умов та обмежень режимів експлуатації реакторної установки енергоблоку №1 в зупиненому стані по завершенню проектного строку експлуатації.

У разі отримання належних підтверджень того, що проектний термін етапу життєвого циклу "експлуатація" енергоблоку № 1 ЮУАЕС завершується у жовтні 2013 року, обмежити енергетичний режим експлуатації реакторної установки завершенням 28-ой паливної кампанії 2012 року, з метою забезпечення виконання повного обсягу заходів програми підвищення рівня безпеки.

2. Експлуатацію реакторної установки енергоблоку №1 після завершення проектного терміну експлуатації здійснювати на підставі окремого дозволу Держатомрегулювання України. В окремому дозволі встановити умови та обмеження режимів експлуатації реакторної установки, включаючи порядок, переведення та подальшого знаходження енергоблоку в зупиненому стані.

3. Питання щодо продовження строку експлуатації енергоблоку № 1 ЮУАЕС може розглядатися повторно лише за умови виконання наступних заходів:

     завершення роботи щодо обґрунтування стійкості до впливу землетрусу на рівні 0,12 g (величина прискорення ґрунту) трубопроводів, будівель, споруд та конструкцій, що забезпечують виконання критичних функцій безпеки;

     завершення роботи з кваліфікації обладнання на роботу в «жорстких» умовах навколишнього середовища та сейсмічні впливи;

     завершення роботи з оцінки технічного стану таких елементів як корпус реактору, трубопроводи та обладнання груп В і С, що виконують функції безпечного зупину реактору;

     підтвердження можливості безпечної експлуатації захисної оболонки у понад проектний період (з урахуванням поточного технічного стану);

     заходів «Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій»» в обсязі визначеному переліком, що додається.

4. Встановити термін дії окремого дозволу - до завершення виконання експлуатуючою організацією усіх організаційно-технічних заходів щодо можливості прийняття рішення про продовження експлуатації енергоблока у позапроектному періоді, але не пізніше двох років після вичерпання проектного строку експлуатації.

 

 

Голова Колегії                                                                                О. МИКОЛАЙЧУК

 

 

Секретар Колегії                                                                                   І. СЕМИНОГ


 

 

 

Додаток до постанови Колегії Держатомрегулювання України

  18   від 20 грудня 2012 р.

 

Перелік заходів

«Комплексної (зведеної) програми підвищення

рівня безпеки енергоблоків АЕС України», 

виконання яких є необхідною умовою розгляду питання щодо продовження строку експлуатації енергоблоку № 1 ЮУАЕС

 

1)     18102         Внедрение систем сейсмологического мониторинга площадок АЭС (загальностанційний захід);

2)     23504         Организация новых мест контроля концентрации боpа‑10 в системах, связанных с 1-м контуром;

3)     26204         Разработка и согласование типовой методики мониторинга НДС ЗО и усилий в АК СПЗО;

4)     29203         Усовершенствование инструкций по ликвидации аварий, возникающих при пониженной мощности и в ППР;

5)     29204         Выполнение анализа тяжелых аварий. Разработка РУТА.

6)     20101         Разработка материалов и выполнение квалификации элементов энергоблока;

7)     21302         Внедрение оборудования и методики проведения сиппинг-метода КГО в рабочей штанге перегрузочной машины в процессе транспортирования ТВС (метод КГО ПМ);

8)     21305         Обеспечение подпитки и охлаждения бассейна выдержки в условиях длительного полного обесточения АЭС;

9)     22102         Внедрение концепции «течь перед разрушением» для ГЦТ 1-го контура;

10)22201         Предотвращение последствий, связанных с разрывами трубопроводов второго контура за пределами герметичного объема;

11)22301         Оценка технического состояния и ресурса корпусов реакторов в процессе эксплуатации;

12)22401         Разработка организационно-технических мероприятий по управлению аварией: течь теплоносителя из 1-го контура во 2-ой эквивалентным сечением Ду100;

13)23103         Внедрение запрета одновременного ввода положительной реактивности двумя и более способами;

14)23302         Обеспечение работоспособности БРУ-А при истечении пароводяной смеси, воды, а так же с обеспечением надежного выполнения функции аварийного сброса давления;

15)23307         Обеспечение подпитки ПГ в условиях длительного полного обесточения АЭС;

16)23402         Модернизация САОЗ ВД для обеспечения возможности управления давлением на напоре при работе насоса системы на 1-й контур;

 

17)23403         Модернизация САОЗ НД для обеспечения возможности управления расходом при работе насоса системы на 1-й контур;

18)23501         Замена автономных кондиционеров на кондиционеры, квалифицированные на “жесткие” условия и сейсмические воздействия;

19)23502         Внедрение комплексной системы диагностики систем РУ;

20)23503         Анализ необходимости дополнительного автономного аварийного освещения и реализация по результатам анализа;

21)23509         Внедрение системы «промышленного» телевидения для пожаро/взрывоопасных и необслуживаемых помещений;

22)23511         Обеспечение работоспособности потребителей системы технической воды группы «А» при отказе вентиляторных градирен и/или насосов техводоснабжения;

23)24101         Приборное обеспечение во время и после запроектных аварий;

24)24102         Создание системы контроля перемещения трубопроводов 1-го контура;

25)24205         Модернизация системы электропитания ОР СУЗ;

26)24401         Модернизация систем радиационного контроля (СРК) АЭС;

27)24403         Внедрение системы по обеспечению сохранения информации в условиях проектных и запроектных аварий («черный ящик»);

28)24404         Модернизация системы управления резервных дизель-генераторов;

29)25101         Повышение надежности аварийного электроснабжения энергоблока;

30)25201         Замена выключателей 6 кВ в секциях СБ;

31)25202         Модернизация САЭ 1 й группы надежности (включая замену ЩПТ);

32)25203         Модернизация кабельного хозяйства систем безопасности;

33)25205         Модернизация СВБ с заменой электродвигателей 6 и 0,4 кВ (в части электродвигателей СБ);

34)25206         Модернизация распределительных устройств 6/0,4 кВ (в части электрооборудования СБ);

35)25207         Модернизация гермопроходок 0,4 кВ с целью повышения надежности;

36)26101         Предотвращение раннего байпасирования ГО в результате попадания расплавленных масс активной зоны из шахты реактора вне гермообъема;

37)26201         Внедрение системы контроля концентрации водорода в ГО для запроектных аварий;

38)26202         Оснащение энергоблоков ОП АЭС системами дистанционного контроля усилий в АК СПЗО;

39)26203         Разработка и внедрение мероприятий по снижению концентрации водорода в ГО для запроектных аварий;

40)26205         Внедрение системы принудительного сброса давления из СГО;

 

41)27201         Модернизация БЗОК с целью устойчивости к внутренним и внешним воздействиям;

42)28101         Обеспечение сейсмостойкости сооружений, важных для безопасности;

43)  29103         Учет полного спектра исходных событий для всех регламентных состояний РУ и БВ в ВАБ.