???mainPage???


ПОШУК

Розширений пошук
Головна » Новини» Міжнародне співробітництво» Проведення в Державній інспекції ядерного регулювання України партнерської перевірки групою незалежних експертів за результатами "стрес-тестів" для АЕС України версія для друку
Проведення в Державній інспекції ядерного регулювання України партнерської перевірки групою незалежних експертів за результатами "стрес-тестів" для АЕС України

Проведення в Державній інспекції ядерного регулювання України

партнерської перевірки групою незалежних експертів за результатами

«стрес-тестів» для АЕС України

 

 

З 18 по 22 березня 2012р. в Україні відбулась партнерська перевірка групою незалежних експертів, визначених Секретаріатом Європейської групи регуляторів ядерної безпеки (ENSREG). До складу групи увійшли експерти з Великобританії, Республіки Болгарії, Чеської Республіки, Французької Республіки, Італійської Республіки, Австрійської Республіки та Угорщини.

Відкриваючи роботу експертів Голова Державної інспекції ядерного регулювання України О.А. Миколайчук представила інформацію щодо загальної організації регулюючого органу, чинної нормативно – правової бази; реалізації рекомендацій та стандартів МАГАТЕ; презентувала результати перевірки та оцінки, проведеної під час стрес-тестів, включаючи питання періодичних переоцінки безпеки, заходи з підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС України, заходи щодо продовження терміну експлуатації - в тому числі надійність обладнання для забезпечення безпеки сейсмічних навантажень.

 

Основна робота експертів під час партнерської перевірки була зосереджена на консультаціях з українськими експертами з метою узгодження відкритих питань та формування остаточного звіту за результатами партнерської перевірки результатів «стрес-тестів» АЕС України та організована за трьома напрямами: аналіз зовнішніх екстремальних природних подій, втрата електропостачання та/або кінцевого поглинача тепла, управління важкими аваріями.

З метою отримання додаткової інформації і уточнення відповідей на зауваження групи незалежних експертів до звіту та відповідно до технічних вимог ENSREG та Європейської Комісії в ході партнерської перевірки експерти відвідали

ВП « Южно-Українська АЕС». Згідно програми були оглянуті наступні об’єкти ЮУАЕС: аварійні дизельні насоси пожежогасіння, градирні, блоковий щит управління і Резервний щит управління блока №1,№3, внутрішній кризовий центр, резервна дизель - електростанція І-ї черги, насос забезпечення блоку №3 технічною водою, аварійно-живильний насос блоку 1 ( насос бака запасу конденсату/ аварійні дизельні насоси пожежогасіння), щит постійного струму, загальноблокова акумуляторна батарея блоку №3, врізка від пожежного водопроводу в лінію підживлення деаератора), державна пожежна частина.

Під час урочистого закриття роботи експертів відбулась передача попереднього звіту за результатами партнерської перевірки Голові Державної інспекції ядерного регулювання України О.А. Миколайчук. Офіційну версію звіту Україні буде передано наприкінці квітня ц.р.

 

Довідково:

Як відомо, 24 червня 2011 року Україна підписала Декларацію ENSREG щодо проведення комплексних оцінок безпеки та ризику атомних електростанцій («стрес-тести»). Цим самим Україна взяла на себе зобов’язання щодо проведення «стрес-тестів» для енергоблоків АЕС України у відповідності до вимог, порядку та обсягів проведення «стрес-тестів» для європейських АЕС, що були розроблені WENRA та узгоджені Європейською комісією та ENSREG.

Відповідно до узгоджених ENSREG та Європейською Комісією технічних вимог до проведення “стрес-тестів» (Declaration of ENSREG, Annex 1 «EU “Stress-test” specifications») всі країни-учасники процесу, в тому числі і Україна, надали національні звіти щодо результатів проведення «стрес-тестів» АЕС до Секретаріату до 31 грудня 2011 року.

Тематичні партнерські перевірки всіх національних звітів за результатами «стрес-тестів» АЕС проводилися за трьома напрямками: аналіз зовнішніх екстремальних природних подій, втрата електропостачання та/або кінцевого поглинача тепла, управління важкими аваріями, та в два етапи.

Перший етап тематичних перевірок («Desktop Review») проводився з 1 по 20 січня 2012 року. Протягом першого етапу незалежних тематичних перевірок невеликими групами незалежних експертів за кожним напрямком перевірялися всі національні звіти щодо результатів проведення «стрес-тестів» АЕС. Звіти перевірялися на предмет відповідності узгодженій ENSREG методології щодо проведення «стрес-тестів» та відповідності національних звітів рекомендаціям ENSREG щодо структури та змісту національних звітів. Всі зауваження до всіх національних звітів бути завантажені через спеціально розроблений для проекту партнерських перевірок інтернет-ресурс, що забезпечило оптимальний зворотній зв’язок між експертами різних країн.

Держатомрегулюванням України із залученням фахівців ДНТЦ ЯРБ було підготовлено та направлено до Секретаріату «стрес-тестів» близько 200 питань, зауважень та коментарів до 11 національних звітів інших країн щодо результатів проведення «стрес-тестів» АЕС за всіма трьома напрямками перевірки.

Другий етап тематичних перевірок («Topical review») проходив в м. Люксембург з 5 по 17 лютого 2012 року. Під час другого етапу перевірок проходило представлення національних звітів країн-учасників щодо результатів проведення «стрес-тестів» АЕС, формування звітів про результати перевірки Національних звітів, формування загальних звітів про результати проведення тематичних перевірок, представлення проектів загальних звітів про результати проведення тематичних перевірок.

Під час презентації основних результатів «стрес-тестів» по групах Українськими фахівцями було зроблено презентації за трьома напрямами: «втрата електропостачання та/або кінцевого поглинача тепла», «аналіз зовнішніх природних подій», «аналіз важких аварій» та надано вичерпні відповіді на запитання та коментарі європейських експертів.

За результатами проведення тематичних перевірок Секретаріатом «стрес-тестів» було сформовано проекти звітів за результатами партнерської перевірки результатів «стрес-тестів» кожної з країн-учасників процесу та передано безпосередньо до країн напередодні проведення останнього етапу партнерських перевірок – «Country review».

З 12 по 29 березня визначені Секретаріатом ENSREG команди незалежних експертів відвідали всі країни-учасниці процесу партнерських перевірок з метою прояснення відкритих питань та формування остаточного звіту за результатами партнерської перевірки результатів «стрес-тестів» АЕС кожної країни.

Фінальна партнерська перевірка проходила в Україні з 18 по 22 березня 2012 року.